Środa z Profilaktyką

Narodowy Fundusz Zdrowia w przygotowanym materiale edukacyjnym przypomina, jak wykonać badania planując ciążę. Jakie szczególne uprawnienia przysługują kobietom w ciąży i w połogu. Kto może skorzystać z programu badań prenatalnych oraz jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży i po porodzie.

Dbam o mamy

Kobiety w ciąży mają prawo do:

  • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych w aptekach,
  • bezpłatnych leków (oznaczonych jako leki „C”).

Kobiety po 35 roku życia objęte są programem bezpłatnych badań prenatalnych. Szczegółowe informacje o tym programie są na stronie Program Badań Prenatalnych.

Aktywność w ciąży i po porodzie

  • na stronie Akademia NFZ – dostępne są ćwiczenia dla kobiet w ciąży w I, II i III trymetrze.

Słodka mama

Kiedy przyszłe mamy powinny wykonać pierwsze badania w kierunku rozpoznania ewentualnej cukrzycy. Co sprzyja częstości występowania cukrzycy ciążowej oraz jakie mogą być negatywne konsekwencje zdrowotne dla dziecka znajdziecie Państwo w materiale filmowym Profilaktyka cukrzycy ciążowej.

Data opublikowania: 14:25, 24 maja 2023

Kategorie: Zdrowie