Środa z Profilaktyką

Na rozwój hipercholesterolemii ma wpływ nasz styl życia m.in niewłaściwe odżywianie, otyłości, brak ruchu, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne. W Polsce hipercholesterolemia dotyka około 60% dorosłych. Jednak tylko nieliczni są świadomi swojego stanu zdrowia.

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko zaburzeń w układzie krążenia. Przede wszystkim zwiększa się ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Kontrolny profil lipidowy można zbadać bezpłatnie u lekarza POZ oraz w programie „Profilaktyka 40 PLUS” lub programie „profilaktyka chorób układu krążenia” (CHUK). Lista placówek realizujących te programy dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.

Poniżej będzie dostęp do materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia

Data opublikowania: 11:59, 2 sierpnia 2023

Kategorie: Zdrowie