Żołnierze Wyklęci…

W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli… a tych trzeba przynajmniej przypomnieć!
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony w 2011 roku w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Organizatorem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w naszej Gminie był Wójt Radosław Sałata wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Komendą 1. Rejonu Borki Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.
Dnia 1 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odbyło się czytanie książki pt. „Rycerze Lasu” Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły. Czytaniu w wykonaniu Wójta Radosława Sałaty oraz Zastępcę Komendanta 1. Rejonu Borki Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń Michała Zająca z uwagą przysłuchiwali się uczniowie szkół w Borkach i Tchórzewie. Kolejne czytanie odbyło się tego samego dnia w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Osowińskiej a słuchaczami byli uczniowie szkół w Woli Osowińskiej, Krasewa i Woli Chomejowej. Na zakończenie dnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odczytano książkę „Żołnierze Wyklęci” Marka Koprowskiego.
Dnia 2 marca mogliśmy oglądać projekcję filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” najpierw w hali sportowej w ZPO w Borkach a następnie w ZPO w Woli Osowińskiej. Projekcji towarzyszyło spotkanie autorskie z Panem Bogdanem Wasztylem, autorem książki „Pilecki. Śladami Mojego Taty”, producentem filmu Pilecki oraz pomysłodawcą akcji Projekt: Pilecki.
Po latach zapomnienia bohaterskich żołnierzy niezłomnych, nadszedł czas przywracania pamięci o nich i ich ofierze. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Oni zapłacili cenę najwyższą, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.