Wakacyjny Turniej Ulic – Wola Osowińska 2016

             Wakacyjny Turniej Ulic – Wola Osowińska 2016… na ludowo!

7 sierpnia b.r. w godzinach popołudniowych Towarzystwo Regionalne w Woli Osowińskiej –  z pomocą Gminnego Ośrodka Kultury i przy finansowym wsparciu Gminy Borki – zorganizowało imprezę środowiskową pod hasłem:

Wakacyjny Turniej Ulic – Wola Osowińska 2016

Uczestnicy – bez ograniczenia wieku – mogli rywalizować w różnych konkurencjach: dojenie krowy, łuskanie grochu, zwijanie wełny, rzut wałkiem do „miecki”, wyścig z fajerkami, rozpoznawanie eksponatów muzealnych (podanie nazwy i przeznaczenia), pokaz dawnej mody(z wykorzystaniem zasobów muzealnych kufrów i szafy), konkurs tańca, konkurs wiedzy o Woli Osowińskiej i Gminie Borki. Zabawowe zmagania przygotowali i przeprowadzili  członkowie Towarzystwa: Iwona Kolasik, Jolanta Bisak, Krystyna Kożuch, Lucyna Skowron, Grażyna Listosz, Alina Kryjak oraz wolontariusze: Lidia Bieniek i Damian Mitura. Inna grupa wolontariuszy – Magdalena Kolasik, Katarzyna Michalska i Karolina Chudzik – przygotowała loterię, z której dochód będzie przeznaczony na zakup żaluzji do jednej z sal muzealnych.

Indywidualne zwycięstwo, oprócz pamiątkowego dyplomu i nagrody rzeczowej, oznaczało również punkt dla ulicy danego zawodnika. W tej zespołowej kategorii najlepsza okazała się ulica 22 Lipca – woleński „Podkocek”.

Turniej odbywał się na placu przed Muzeum Regionalnym w godz.15.00-20.00.

Przez cały czas obecnym na imprezie przygrywała kapela ludowa „To i Owo” z Kamionki oraz obsługujący nagłośnienie – Lech Mazur. Oprócz koncertu „Melodie pokoleń”, w ramach pokazów ginących czynności, zaprezentowano wicie wieńca dożynkowego (Iwona Kolasik, Grażyna Listosz, Sylwia Bieniek, Marianna Armacińska, Marianna Kożuch, Marianna Skowron, Barbara Wiąch). Niezbędną do tego celu metalową konstrukcję, wykonał radny Zdzisław Kot, z pomocą sołtysa Marka Siudaja.

Dla uczestników przygotowano również degustację – mogli pokosztować kapusty, bigosu buraczanego, parowanych ziemniaków, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, jaglaniaka i gryczaniaka, bułek drożdżowych i placka z wiśniami.

Ok. 20-tej organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy i nagrody. Koszulki i kubki z okolicznościowym nadrukiem otrzymali: Piotr Skowron, Amelia Gontarz, Aleksandra Karpińska, Zdzisław Kożuch, Sylwia Bieniek, Lidia Bieniek, Damian Mitura, Katarzyna Michalska, Karolina Chudzik, Magdalena Kolasik. Na koniec wśród uczestników rozlosowano „stołek radnego”- wykonany przez Waldemara Skowrona. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do Grażyny Listosz.

Z fotoreportażu Izabeli Smogorzewskiej wynika, że impreza zgromadziła ponad 100 uczestników – od małych dzieci po seniorów, którzy również brali czynny udział w turnieju. Została zorganizowana przez Zarząd  Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej w ramach projektu :

            Dbając o spuściznę przodków – chronimy dziedzictwo narodowe dofinansowanego przez Gminę Borki.