Święto Niepodległości

sniepodleglosci

Święto Niepodległości jest największym polskim świętem narodowym. To święto upamiętniające rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Niepodległość odzyskano w 1918 r. po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.
Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Borki obchodzono bardzo uroczyście.
W dniu 10 listopada młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach przygotowała okolicznościową akademię upamiętniającą 97 rocznicę odzyskania niepodległości.
W dniu 11 listopada odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości, które rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Woli Osowińskiej. Następnie przemaszerowano pod pomnik ku czci 4 Pułku Piechoty i Brygady Legionów Polskich. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów uroczystość zakończono częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej i Towarzystwa Regionalnego im. W. Tuwalskiego.
Jednocześnie, w Radzyniu Podlaskim odbywały się powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Delegatami Gminy Borki byli: Pani Alina Sowa i Pan Jan Głuszczak. Obchody te rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpiła uroczysta ceremonia podniesienia flagi a następnie przemówienie burmistrza i złożenie wieńców. Uroczystość zakończono częścią artystyczną w Radzyńskim Ośrodku Kultury.
Nasza Gmina uczestniczyła również w aktywnej formie obchodów Dnia Niepodległości. W Rykach odbył się VI Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Jarosława Żaczka na dystansie 5 km. Wzięli w nim czynny udział reprezentanci naszej gminy: Wójt Radosław Sałata, Pan Przemysław Górny oraz Pan Marek Makosz wraz z małżonką Małgorzatą. Bieg organizowany był w celu propagowania idei niepodległościowych i wartości patriotycznych wśród mieszkańców.
Następnego dnia, 12 listopada, Społeczność Szkoły Podstawowej w Tchórzewie zorganizowała wieczornicę z okazji Święta Niepodległości.
Mieszkańcy Gminy Borki obchodzili i upamiętnili ten doniosły dzień z godnością i należytym szacunkiem.