Święto Konstytucji 3 Maja w naszej gminie

Dnia 5 maja obchodziliśmy uroczyście Święto Konstytucji 3 Maja w naszej gminie. Obchody 225 rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej rozpoczęły się uroczysta mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Borkach.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz gminy a wśród nich wójt Radosław Sałata, sekretarz Renata Leszcz oraz dyrektorzy szkół i pracownicy samorządowi. Licznie stawili się też nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z pocztami sztandarowymi oraz strażacy.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczyście przemaszerowali do hali sportowej ZPO w Borkach, gdzie po odśpiewaniu hymnu w obecności pocztów sztandarowych zaprezentowany został okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów. Pieśnią, poezją okolicznościową, tańcem i krótkim komentarzem historycznym młodsi i starsi uczniowie ZPO w Borkach nawiązali w nim do historycznych wydarzeń sprzed 225 lat, którym poświęcona była akademia.

W końcowej części uroczystości krótkie przemówienie wygłosił wójt Radosław Sałata. Podkreślił w nim wątek radzyński „Konstytucji Majowej” poprzez postać Ignacego Potockiego oraz potrzebę i obowiązek kontynuacji jej dziedzictwa poprzez młode i nadchodzące pokolenie Polaków zgodnie z cytowaną wypowiedzią Jana Pawła II-ego o „Polsce wychylonej w przyszłość”.

Na zakończenie wójt złożył podziękowania wszystkim uczestnikom i organizatorom uroczystości.

Fotorelacja z uroczystości