Noc Muzeów 2016 w Woli Osowińskiej

Noc Muzeów 2016 w Woli Osowińskiej
Muzeum przystąpiło do tej europejskiej akcji po raz piąty. Impreza odbywała się 14 maja.
w godz. 19.00 – 24.00. Zorganizowało ją Towarzystwo Regionalne im.Wacława Tuwalskiego,
a dofinansował Powiat Radzyński w ramach zadania pod tytułem: Europejska Noc Muzeów 2016
w Radzyńskiej Krainie Serdeczności – Przystanek: Wola Osowińska. Organizacyjnego wsparcia udzieliły miejscowe instytucje : Gminny Ośrodek Kultury ( wypożyczenie nagłośnienia, obsługa fotograficzna) i Zespół Placówek Oświatowych (pomoc w przygotowaniu okolicznościowego folderu, prace porządkowe wolontariuszy).
Program – z powodu deszczu realizowany tylko w budynku – przedstawiał się następująco:
– Zwiedzanie stałej ekspozycji w 6 salach: sień, dawna kuchnia, dawny pokój, sala poświęcona tkactwu, kancelaria szkolna, wystawa historyczna. Przewodnikami byli: Stanisław Kochański, Tadeusz Gajda, Zdzisław Skowron, Krystyna Kożuch.
– Pokazy ginących zawodów i czynności. Prezentacje przygotowali:
Stanisław Armaciński – mielenie zboża na żarnach
Krystyna Sałata i Zofia Toczyńska – przędzenie na kołowrotku i tkanie na krosnach
Sylwia Bieniek i Iwona Kolasik – haftowanie i szydełkowanie serwetek, poduszek, obrusów itp.
Lucyna Skowron – tradycyjny wyrób masła i sera
Henryk Gurtat – wyrób szopek obrzędowych z leszczynowych prątków
– Degustacja tradycyjnych potraw miejscowej kuchni. Uczestnicy mogli pokosztować wielu potraw takich, jak: podsos, kapusta , bigos buraczany, parowańce z macką, parowańce z gryczanej mąki z kaszą jaglaną i serem, placek drożdżowy z wiśniami, bułki drożdżowe z dżemem, z jagodami, z soczewicą, jaglaniak, miodownik, pierożki z marmoladą, wafelki, kompot z owoców, kawa zbożowa, domowe masło i ser, chleb ze smalcem i kwaszonym ogórkiem.
Wymienione potrawy przygotowali: Lucyna Skowron, Iwona Kolasik, Alina Kryjak, Krystyna Kożuch, Grażyna Listosz, Elżbieta Grzejdak, Marianna Armacińska, Łucja Bober, Elżbieta Deleżuch, Zofia Janiszek, Kazimiera Kot, Katarzyna Skowron, Zdzisław Skowron
– Koncert „Melodie pokoleń”. Bliskie sercu utwory – z mniej i bardziej odległych czasów – grali i śpiewali: Bogusław Kożuch (gitara), Janusz i Tadeusz Glinkowscy (skrzypce, instrumenty klawiszowe) oraz Leszek Mazur ( akordeon), obsługujący jednocześnie nagłośnienie.
Inne atrakcje:
– Możliwość przywdziania stroju z zasobów muzealnych – szczególnie chętnie korzystała z tego grupa uczniów przybyłych z Bork, pod opieką swojej wychowawczyni Karoliny Sałaty.
– Wystawa prywatnej kolekcji banknotów, monet, replik medali i odznaczeń oraz serii wydawnictw historycznych. Część swoich bogatych zbiorów zaprezentował mieszkaniec Krzywia Henryk Gurtat, wspierany przez wnuki.
– Mikrofon dla wszystkich – wielu uczestników imprezy włączyło się do wspólnego śpiewania, były również występy solowe. Pamiątkowe kubki z okolicznościowym nadrukiem otrzymali: Michał Górecki, Renata Leszcz, Alina Kryjak, Barbara Kożuch, Urszula i Tadeusz Pietrasowie, Krystyna Kucio, Krystyna Kozek, Bożena Glinkowska.
– Losowanie stołka radnego. Około 23.00 odbyło się losowanie drewnianego stołka z okolicznościowym napisem, który wykonał woleński stolarz, zasiadający w Radzie Gminy – Waldemar Skowron. Na prośbę fundatora, losowania dokonała Sekretarz Gminy Borki Pani Renata Leszcz, a wśród obserwatorów był Wójt Gminy Borki – Radosław Sałata (stołek otrzymał Janusz Glinkowski z Łukowa). Do uczestników trafiły również „księżyce” i „warkocze”- upieczone w miejscowej piekarni i podarowane przez Bogdana Smogorzewskiego.
Całą organizację imprezy koordynował Zarząd Towarzystwa Regionalnego w składzie:
Krystyna Kożuch, Lucyna Skowron, Jolanta Bisak, Grażyna Listosz, Iwona Kolasik,
Alina Brynczak i Zdzisław Skowron.
W drzwiach Muzeum gości witały, prowadząc jednocześnie rejestr uczestników, uczennice Gimnazjum: Magdalena Mitura, Julia Żurawska, Monika Gurtat, Milena Sosnowska, Patrycja Kaznowska i Zuzanna Kosut. Do wspomnianego rejestru wpisało się ok.160 osób, ale w imprezie uczestniczyło zdecydowanie więcej. Oprócz Woli Osowińskiej widnieją następujące miejscowości: Borki, Brzostówiec, Branica Suchowolska, Radzyń Podlaski, Siedlce, Warszawa, Wrzosów, Wola Chomejowa, Łuków, Nowiny, Krasew, Oszczepalin, Osowno, Stara Wieś, Sitno
Informację opracowała: Krystyna Kożuch