Narodowe Czytanie „Wesela” w Borkach

W sobotę 2 września w gminie Borki odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Borkach  spotkali się przedstawiciele samorządu, szkół, instytucji, seniorzy oraz młodzież aby wziąć udział w wydarzeniu. Oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania i powitanie zaproszonych gości przez Kierownika Biblioteki Krystynę Maksymiuk nastąpiło  o godzinie 10.00. Po powitaniach Wójt Gminy Radosław Sałata odczytał przesłanie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy skierowane do uczestników tegorocznej edycji.  Do czytania  z podziałem na role wybrany został  Akt  I „Wesela”. Weselny klimat dawnych lat zapewniły stroje oraz  stół przy którym zasiedli i w rolę postaci dramatu wcielili się:

 1. Radosław Sałata –  Wójt Gminy Borki – ( Pan Młody)
 2. Renata Leszcz –  Sekretarz Urzędu Gminy – (Panna Młoda)
 3. Roman Pawelec – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach – (Ojciec)
 4. Janusz Buhaj – Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty – (Żyd)
 5. Henryk Bęczyński – radny Gminy – (Gospodarz)
 6. Marek Makosz – nauczyciel ZPO Borki – (Ksiądz)
 7. Anna Zbiciak –nauczyciel ZPO Wola Osowińska – ( Poeta)
 8. Monika Karwowska – nauczyciel ZPO Wola Osowińska -(Zosia)
 9. Magda Dzioba – nauczyciel Szkoły Podstawowej Wola Chomejowa – ( Haneczka)
 10. Jolanta Chojnacka – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Tchórzewie -(Maryna)
 11. Michał Zając – Urząd Gminy w Borkach – (Dziennikarz)
 12. Małgorzata Chojnacka –  bibliotekarz GBP Borki – (Czepiec)
 13. Urszula Marzec – członek Gminnej Rady Seniorów – (Klimina)
 14. Krystyna Leszcz – czytelniczka GBP Borki – (Radczyni)
 15. Magda Kalińska – czytelniczka GBP Borki – ( Rachel)
 16. Szymon Różycki – uczeń LO w Radzyniu Podl. – (Dziad)
 17. Jakub Różycki – uczeń ZPO w Borkach – (Jasiek)
 18.  Karol Świć – uczeń ZPO w Borkach – (Kasper)

Lektorzy spisali się  znakomicie. Dzięki ich zaangażowaniu i wspaniałej atmosferze, do której przyczynił się każdy z osobna, była to prawdziwie literacka uczta.

Na koniec uroczystości, osoby zaangażowane w czytanie zostały nagrodzone dziełami  Stanisława Wyspiańskiego ze specjalną pieczęcią nadesłaną nam z Kancelarii Prezydenta. Dla gości weselnych przygotowano stół z ciastem drożdżowym, kawą i herbatą.

Wydarzenie koordynowała Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach z filią w Woli Osowińskiej.

MOV05340