Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Nasiennictwa w Lublinie

Wiosna to czas kwitnienia roślin uprawnych i dzikorosnących oraz związanego z tym procesu zapylania przez pszczoły i inne owady. W praktyce rolniczej i ogrodniczej jest to okres intensywnych prac, w tym przeprowadzania przez mieszkańców miast i wsi wielu zabiegów związanych z ochroną roślin. Należy nadmienić, że stosowanie środków ochrony roślin z zachowaniem zasad bezpieczeństwa nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.  Wymaga jednak wiedzy, doświadczenia i ostrożności ze strony osób wykonujących te zabiegi. Wyrażam nadzieję, że przestrzeganie zasad zawartych w załączonych komunikatach pozwoli rolnikom cieszyć się obfitymi plonami, zaś mieszkańcom regionu umożliwi korzystanie ze zdrowej żywności pozbawionej pozostałości środków ochrony roślin. Ponadto zapewni rozwój pszczelarstwa w naszym regionie i przyczyni się do zachowania istniejącej na Lubelszczyźnie bioróżnorodności.

Zasady stosowania środków ochrony roślin w sposób bezpieczny dla pszczół:

Zgłoszenie Weryfikacja Opryskiwaczy:

Druk zgłoszenia opryskiwacza do utylizacji

Oświadczenie