Galeria

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail”]

 

Żołnierze Wyklęci…
W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty – natychmiastowo wykonywano kary śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty”. Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN, i WiN z oboma okupantami. Dożyli oni również dużej liczby rewizji nadzwyczajnych od wyroków śmierci, które otrzymali ich dowódcy i towarzysze partyzanckiej doli i niedoli… a tych trzeba przynajmniej przypomnieć!
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony w 2011 roku w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Organizatorem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w naszej Gminie był Wójt Radosław Sałata wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Komendą 1. Rejonu Borki Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń.
Dnia 1 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odbyło się czytanie książki pt. „Rycerze Lasu” Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły. Czytaniu w wykonaniu Wójta Radosława Sałaty oraz Zastępcę Komendanta 1. Rejonu Borki Zrzeszenia WiN Inspektorat Radzyń Michała Zająca z uwagą przysłuchiwali się uczniowie szkół w Borkach i Tchórzewie. Kolejne czytanie odbyło się tego samego dnia w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Woli Osowińskiej a słuchaczami byli uczniowie szkół w Woli Osowińskiej, Krasewa i Woli Chomejowej. Na zakończenie dnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odczytano książkę „Żołnierze Wyklęci” Marka Koprowskiego.
Dnia 2 marca mogliśmy oglądać projekcję filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” najpierw w hali sportowej w ZPO w Borkach a następnie w ZPO w Woli Osowińskiej. Projekcji towarzyszyło spotkanie autorskie z Panem Bogdanem Wasztylem, autorem książki „Pilecki. Śladami Mojego Taty”, producentem filmu Pilecki oraz pomysłodawcą akcji Projekt: Pilecki.
Po latach zapomnienia bohaterskich żołnierzy niezłomnych, nadszedł czas przywracania pamięci o nich i ich ofierze. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Oni zapłacili cenę najwyższą, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

24. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY JUŻ ZA NAMI!

Tradycyjnie już od kilkunastu lat Gminny Ośrodek Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej organizował Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 10 stycznia 2016r. 30 wolontariuszy pomimo zimna wyruszyło w teren z puszkami. Wspomagani oni byli przez nauczycieli, rodziców i znajomych – w sumie 45 osób. Niezmiennie od lat Szefem Sztabu był Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej – Andrzej Kosek.
Dziś już znamy wyniki ich pracy. Zebrana kwota wyniosła 17.653,46 zł + około 55 zł w walucie obcej. Na tą kwotę złożyły się pieniądze zebrane do puszek oraz z licytacji gadżetów WOŚP i loterii.
W tym roku GOK zorganizował także Koncert w remizie strażackiej w Woli Osowińskiej. Wielkie Granie rozpoczęło się występem zespołu rockowego BLEACH z Dęblina, który jest znany z tego, że gra dla Orkiestry dwa razy (w niedzielę wystąpił także na dęblińskim Finale). Później scenę zawładnął Paweł Juś – solista z Dęblina, który ma na swoim koncie występ w przesłuchaniach w ciemno The Voice of Poland. Podczas demontażu sprzętu zebrani mogli zobaczyć widowisko Herody wystawiane przez kolędników działających przy Gminnym Ośrodku Kultury. Następnie na scenie zaprezentowały się dziewczęta z Zespołu Kropki. Był to debiut tego składu zespołu. Również uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej mieli swoje pięć minut – Wiktoria Skowron, Julia Smogorzewska, Izabela Skowron oraz Zespół „Mięta” zaśpiewały piosenki przygotowane pod okiem i uchem Pani Izabeli  Smogorzewskiej. Później scenę opanował Kabaret Starszych Panien po reinkarnacji z piosenkami, które śmieszyły, ale też skłaniały do refleksji.
Na koniec wystąpił Zespół Komisariat z Radzynia Podlaskiego. Na zakończenie zostało wysłane symboliczne światełko do nieba – dzieci zapaliły zimne ognie. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy okazali dobre serce i pomogli nam w przygotowaniu i przeprowadzeniu 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – nauczycielom i rodzicom za opiekę nad wolontariuszami, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Osowińskiej za przygotowanie poczęstunku dla wolontariuszy i artystów, strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Osowińskiej za udostępnienie budynku i pomoc w trakcie trwania koncertu.

GOK

Gminne Mikołajki

Trochę przypomnienia: Święty Mikołaj to bardzo ważna postać. Zgodnie ze średniowieczną biografią żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, która obecnie znajduje się na terytorium Turcji. Ten chrześcijański święty stał się z biegiem lat ważną postacią występującą w wielu kulturach. Święty Mikołaj zasłynął jako człowiek, który przez całe życie pomagał potrzebującym; wszystkie dobra, jakie posiadał rozdawał ubogim. Co ciekawe, Mikołaj swoje dary przekazywał anonimowo, co dowodzi jego bezinteresowności.
Zgodnie z tą tradycją w ramach Gminnych Mikołajek, których współorganizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury oraz Urząd Gminy Borki, Wójt Radosław Sałata odwiedził wszystkie placówki oświatowe na terenie gminy.
Dotarł do szkół z workiem pełnym słodkości, co dzieci przyjęły bardzo entuzjastycznie. Było dużo radości i satysfakcji, gdy Wójt w czapce Mikołaja rozdawał dzieciom słodycze. Dzieci zgodnie obiecywały, że będą grzeczne, aby za rok Wójt w roli Mikołaja znów do nich zawitał z prezentami.
Miło dostawać podarki, ale milej jest obdarowywać…

Kiermasz Andrzejkowy

W niedzielę 29 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Borkach odbył się Kiermasz Andrzejkowy. Celem kiermaszu było promowanie lokalnych wytwórców oraz zdrowej żywności. Impreza została zorganizowana pod patronatem Wójta Gminy Borki Radosława Sałaty oraz Zagrody Edukacyjnej “Zielony Poligon” w Nowinach. Licznie przybyli wystawcy. Na 16 stoiskach prezentowali swoje produkty, od żywności: ciast, olejów i miodów, poprzez wyroby rękodzielnicze, takie jak ozdoby choinkowe, lalki, mydełka czy zabawki ekologiczne.
Imprezę wsparły również zaproszone instytucje oraz firmy. Równolegle do kiermaszu odbyła się konferencja „Przetwórstwo i produkty lokalne w praktyce”, w której wzięły udział instytucje ODR z Radzynia Podlaskiego, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radzyniu Podlaskim oraz przedstawiciele firm, Pan Marcin Gąbka “PTRE Ekogwarancja” oraz Pani Beata Studzińska “Ökohof Gemüsehandel GmbH”. Podczas prezentacji poruszono zagadnienia prawne oraz sanitarne dotyczące produkcji żywności oraz jej przetwarzania. Zainteresowanym rolnikom zaoferowano również współpracę (kontraktacje upraw) oraz pomoc w formie konsultacji.
Jako, że był to Kiermasz Andrzejkowy nie mogło zabraknąć wróżb i konkursów. Tym zajęli się harcerze z 17. Drużyny Harcerskiej „eR eF” im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego przy Zespole Placówek Oświatowych w Borkach. Dzięki nim najmłodsi uczestnicy kiermaszu byli arcy-zadowoleni.
Na koniec imprezę uświetniły występy artystyczne. Dla odwiedzających kiermasz śpiewały: Zespół Wokalny “Radzyniacy” oraz Grupa Wokalna przy Muzeum Regionalnym w Woli Osowińskiej.
Imprezę zarówno odwiedzający jak i wystawiający się ocenili za udaną. Okazuje się, że można zorganizować ciekawą imprezę przy niewielkim nakładzie środków i aktywnym udziale mieszkańców. Wielu już w trakcie imprezy zadeklarowało swój udział w roku następnym.
Tutaj należy także podziękować sponsorom za wsparcie finansowe i za materiały:
– Bankowi Spółdzielczemu w Radzyniu Podl. o/ w Borkach,
– „Piekarni Bogdan Smogorzewski” z Woli Osowińskiej,
– radnemu Panu Andrzejowi Niewęgłowskiemu z Nowin,
– Masarni-ubojni „Zemat” z Wohynia i Panu Mariuszowi Trościańczykowi.
Zachęceni pozytywnym odzewem obiecujemy zorganizować kiermasz ponownie za rok  i już teraz zapraszamy!

Paweł Niewęgłowski

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego siedmiu par z terenu Gminy Borki

W niedzielę 11 października 2015 r. w uroczystej oprawie siedem par małżeńskich z terenu Gminy Borki świętowało jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. W tym wyjątkowym wydarzeniu Małżonkom towarzyszyła rodzina oraz goście na czele z Wójtem Gminy Borki Radosławem Sałatą, Panią Sekretarz Gminy Borki Renatą Leszcz, księdzem Kazimierzem Dudek oraz księdzem Marcinem Rola.
Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Borkach w intencji Jubilatów. W trakcie mszy małżonkowie odnowili swoje ślubne przyrzeczenia.
Drugą część uroczystości, która odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Borki. poprowadziła Pani Sekretarz Gminy Borki Renata Leszcz. Za zgodność pożycia małżeńskiego, za trud pracy i wyrzeczeń dla dobra swych rodzin założonych przed pół wiekiem Jubilaci zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Słowa uznania pod adresem dostojnych Jubilatów, podziękowania za godne i długie pożycie małżeńskie, za piękny przykład dla młodego pokolenia skierował do Jubilatów Wójt Gminy Borki Radosław Sałata oraz Kierownik USC Katarzyna Stępniewska.
W dalszej części obchodów nastąpiła chwila dekoracji medalami za długoletnie pożycie, której dokonał Wójt Gminy Borki. Szanownym Jubilatom wręczono legitymacje, listy gratulacyjne od władz samorządowych oraz kwiaty. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, w tym weselny tort. Goście świętowali uroczystość przy dźwiękach muzyki oraz utworach recytowanych przez uczniów ZPO w Borkach wspominając miłe chwile sprzed lat. W miłej atmosferze Jubilaci spędzili niedzielne popołudnie. Szanownym Jubilatom jeszcze raz życzymy kolejnych lat życia w zdrowiu, zgodzie, wzajemnej miłości i poszanowaniu oraz szacunku dzieci i wnuków.

Medale za długoletnie pożycie otrzymali:
1. Marianna i Henryk Deleżuch – zam. Wola Osowińska
2. Jadwiga i Włodzimierz Lemieszek – zam. Borki
3. Maria i Jan Lotek – zam. Wola Chomejowa
4. Marianna i Jan Niewęgłowscy – zam. Tchórzew Kolonia
5. Eleonora i Marian Skubisz – zam. Borki
6. Irena i Tadeusz Skowron – zam. Wola Osowińska
7. Irena i Rafał Zabielscy – zam. Tchórzew

Msza polowa w intencji pomordowanych harcerzy

Otwarcie boiska do siatkówki i mecz inauguracyjny

 

Ślub cywilny

W dniu 22 sierpnia 2015 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Borkach odbył się ślub cywilny Pani Anny Brygoła i Pana Damiana Białucha. Ślubu udzielał Wójt Gminy Borki Pan Radosław Sałata.

Dożynki Gminne Borki 2015

 

Wakacyjny Turniej Ulic – Wola Osowińska 2015

 

Festyn Sportowo-Rekreacyjny w Starej Wsi 2015

 

Festyn Rekreacyjno-Kulturalny w Tchórzewie-Kolonii 2015

 

Gminny Dzień Strażaka w Nowinach 2015

Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze 2015

Zawody halowej piłki nożnej

I Sesja Rady Gminy Borki

Gmina Borki w obiektywie