Delegacja z gminy Borki reprezentuje Powiat Radzyński na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu

Miło nam poinformować, że delegacja z gminy Borki będzie reprezentować Powiat Radzyński na Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu, które odbędą się już w najbliższą niedzielę (8 września). 

Serdecznie dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa spływające po Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które odbyły się w ubiegłą niedzielę w Woli Osowińskiej. 

Mając na względzie fakt, że nie wszyscy Rolnicy byli obecni na uroczystości, niżej zamieszczamy tekst przemówienia Wójta Gminy Borki ppłk. rez. Radosława Sałaty, skierowanego przede wszystkim do Szanownych Rolników:

 

Mieszkańcy Powiatu Radzyńskiego,
Mieszkańcy Gminy Borki
Zaproszeni Goście,
Szanowni Rolnicy,
Szanowni Państwo,

dziś tu, w Woli Osowińskiej, obchodzimy powiatowo-gminne święto plonów na zakończenie żniw i prac polowych. Gdy myślałem, jakie słowa skierować do Państwa, do Rolników, nasunęła mi się refleksja, że polski rolnik to nie jest jedynie charakter wykonywanej pracy. W polskim słowie rolnik, a wcześniej chłop, zawiera się znacznie więcej. Rolnik to nie tylko człowiek mężny, ciężko pracujący na roli, ale także człowiek bezgranicznie miłujący ziemię. Rolnik to również oddany patriota miłujący Ojczyznę.

Wystarczy sięgnąć do naszej trudnej historii, aby się o tym przekonać.
Przywołam bohaterskich i odważnych kosynierów, którzy pod wodzą Tadeusza Kościuszki brali udział w bitwie pod Racławicami. Mówimy kosynierzy, bo byli to chłopi uzbrojeni jedynie w kosy, a mimo to, dzięki waleczności i gotowości złożenia ofiary z życia dla obrony ojczyzny, zdołali zwyciężyć z wrogiem.

Myślę, że w polskich rolnikach przetrwał przez wieki ten gen szlachetności, który szczególnie dobitnie przejawił się właśnie w postawie kosynierów. Na szczęście, czasy się zmieniły, nie mamy teraz bitew, ale można śmiało powiedzieć, że Szanowni Rolnicy są współczesnymi kosynierami. Codziennie ponoszą Państwo trud bardzo żmudnej pracy na roli od świtu do zmierzchu, dzień w dzień… Państwo nie znają takiego pojęcia jak urlop. Państwa praca nie jest łatwa, wymaga poświęceń. Ktoś, kto wybiera drogę rolnictwa, kieruje się przede wszystkim miłością do tej pracy, miłością do roli, która często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Rolnik to współczesny kosynier, który podejmuje trud walki z trudną i coraz częściej agresywną konkurencją międzynarodowych korporacji. Państwa praca jest, jak przebywanie na polu boju, obarczona wielkim ryzykiem, bo wrogiem może okazać się nawet przyroda. Wiemy o tym szczególnie teraz, gdy od dłuższego czasu doskwiera nam susza.

Czy rolnik pracujący na roli nie jest bohaterem? Bez najmniejszych wątpliwości jest. Mieliśmy wielkich bohaterów, „kosynierów” przestworzy z Dywizjonu 303, którzy, mimo skromnych zasobów, zwyciężyli i pod wodzą Zdzisława Krasnodębskiego, urodzonego tu, w Woli Osowińskiej,  w słynnej bitwie o Anglię. Ale czy bohater to tylko ten, który jest znany z wielkich dzieł i z wielkich osiągnięć? Bohater to także ten, który dzień w dzień pracuje w pocie czoła pracuje, by wyżywić nie tylko swoją rodzinę, ale nas wszystkich – mam na myśli cały nasz Naród. To rolnicy dbają o to, aby chleb był zawsze na naszych stołach. Przecież mogliby Państwo porzucić wieś i spróbować wygodniejszego życia w mieście. A jednak nie czynicie tego, bo przywiązanie do ziemi jest silniejsze niż trud, którego ta ziemia wymaga. To jest właśnie postawa bohaterska i godna podziwu.

Chylę przed Państwem czoła.

Wójt Gminy Borki

ppłk rez. Radosław Sałata

 

                  Wola Osowińska, 1 września 2019 roku