Czytaki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach


 

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach realizuje projekt „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej – Edycja 2017″, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix.

W ramach projektu biblioteka otrzymała nieodpłatnie urządzenia Czytak Plus i Czytak NPN.

Osoby z dysfunkcją wzroku mogą wypożyczać książki wraz z Czytakiem (do urządzenia jest dołączona instrukcja obsługi i ładowarka). Bibliotekarz nagrywa wybrane przez użytkownika tytuły, a następnie wypożycza czytelnikowi na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza więc książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna ponowne odtwarzanie nagrania. Można przewijać nagranie, a także przemieszczać się pomiędzy odcinkami danej książki lub między poszczególnymi książkami. Na jednej karcie może być zapisanych kilka książek i, odtwarzając każdą z nich, urządzenie zapamiętuje miejsce w którym nagranie zostało zatrzymane.

Fot.: czytak.npn.com.pl