Środa z Profilaktyką

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienia serca czy cukrzycę typu 2.

Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, każdego roku w Polsce mamy ponad 100tys. nowych pacjentów z rozpoznaniem choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. 357 tys., z czego 70% chorych stanowiły kobiety.

Wsparcie dla chorego i opiekuna

  • Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki, gry w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujemy się i nie izolujemy swoich seniorów – mówi w materiale filmowym dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Jakie mogą być pierwszy oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzhaimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia?

Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ.

Data opublikowania: 10:56, 17 marca 2023

Kategorie: Zdrowie