Zaproszenie na tragi łowieckie

Zapraszamy na I edycję Targów Pasje Łowiectwo Strzelectwo Survival, które odbędą się w dniach 7-8 grudnia 2019 r. na terenie Targów Lublin, przy ul. Dworcowej 11 w Lubinie.
Pasje zajmą 11 000 m2 powierzchni będą tym samym jednymi z największych targów łowieckich w Polsce. Zaprezentuje się ponad 100 firm z całego kraju, które mają w swojej ofercie m.in. broń (kilkadziesiąt marek) optykę, odzież, oraz wszystkie niezbędne akcesoria łowieckie i strzeleckie. Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji, między innymi:
  • Pokaz wabienia jeleni w wykonaniu Tomasza Malińskiego, wielokrotnego mistrza Polski i dwukrotnego mistrza Europy
  • Strzelnice ASG, możliwość strzelania z replik broni krótkiej i długiej z podglądem
  • Strzelnice łukową, 3 stanowiska do strzelania z łuku bloczkowego, łuku hunter i tradycyjnego
  • Strzelnice laserową
  • Pokaz kulinarny z degustacją dziczyzny
  • Szkolenia strzeleckie i survivalowe
  • Wystawę broni Pro ARMA(ponad 2 500 sztuk broni, w tym duża ilość broni myśliwskiej)
  • Psy myśliwskie
  • Wystawę trofeów myśliwskich
  • Pokaz mody myśliwskiej
Zaplanowane zostały również wydarzenia dla dzieci i młodzieży, takie jak: ścieżka edukacyjna przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie, strzelnicę łukową, szkolenia survivalowe (m.in. rozpalanie ognia, topografia).
Pasje to także konkursy, spotkania z gwiazdami, bogaty program wydarzeń.
Prowadzącym Targi Pasje będzie Pan Przemysław Malec, myśliwy, redaktor Darz Bór TV.

Gminne obchody Dnia Niepodległości

Wczoraj odbyły się gminne obchody Dnia Niepodległości w Woli Osowińskiej. Rozpoczęły się od Mszy Św. sprawowanej przez proboszcza Stefana Kurianowicza. Następnie przy ZPO w Woli Osowińskiej złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zwycięskie walki  Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi, które toczyły się w rejonie Woli Osowińskiej 10 i 11 VIII 1915 roku. Następnie odbyły się przemówienia okolicznościowe oraz koncert laureatów piosenki patriotycznej Uśmiech Orła.
Niżej prezentujemy treść przemówienia Wójta Gminy Borki ppłk rez. Radosława Sałaty oraz  zdjęcia z uroczystości (źródło: GOKIS).

Szanowni Państwo,
Zaproszeni Goście,

11 listopada jest to jedna z tych dat, które każda Polka i każdy Polak niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania powinni szczególnie cenić. Jak wiadomo, ten dzień upamiętnia datę 11 listopada 1918 roku, która nam, jako Narodowi, przywróciła wolne państwo polskie.

Obecnie wolność traktujemy jako coś naturalnego, coś co przynależy do nas. Dlatego, być może, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wolność nie była nam dana od zawsze. Nasi przodkowie nie mieli tyle szczęścia. Mam na myśli fakt, że w 1795 roku polska zniknęła z map świata i przez ponad wiek była pod zaborami. Dopiero, jak wspomniałem, 11 listopada 1918 roku przy szczególnie sprzyjających okolicznościach dziejowych po 123 latach Polska powróciła na mapę Europy.

Uważam, że wolność można by obecnie porównać do powietrza. Gdy powietrze jest, oddychamy nim w każdej chwili swojego życia, ale nie zauważamy tego, nie myślimy o nim. Jednak gdy powietrza zabraknie chociaż na chwilę, to jego brak jest natychmiast zauważalny i przesłania wszystko inne. Od razu czegoś nam brakuje, dusimy się, tracimy grunt pod nogami. Podobnie jest z wolnością.

Cieszę się, że dziś wspólnie celebrujemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Dodam jeszcze, że stulecie odzyskania niepodległości w naszej gminie w ubiegłym roku obchodziliśmy bardzo uroczyście przez cały rok. W obchody włączyliśmy całą społeczność gminną, w szczególności naszych uczniów.

Szanowni Państwo, wolne państwo polskie to podstawa wszystkiego. W wolnym kraju żyjemy, zakładamy rodziny, dokonujemy wolnych wyborów. Doceńmy i ceńmy to każdego dnia. Cieszmy się i korzystajmy z naszej wolności, ale jednocześnie pamiętajmy, że jest to zasługa naszych przodków; że wolność nie była nam dana raz na zawsze jak w przypadki innych narodów. My, Polacy, niestety musieliśmy przelewać krew za wolność. Niech pamięć
o Polakach, którzy oddali życie za niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach.

Cześć ich pamięci!

Wójt Gminy Borki